RAKOVNICKO – Podvodným jednáním přišla o více než 200 tisíc korun.
Případů podvodného jednání na bazarovém portálů neustále přibývá, ačkoliv je scénář prakticky stále stejný. Prodávající nabízí zboží, za které by rád utržil jím stanovenou částku. Následně je kontaktován podvodníkem, který se vydává za zájemce o jeho koupi. Ve chvíli, kdy prodávající zareaguje, je ze strany podvodníka kontaktován, aby si zkontroloval platbu na svém účtu, pomocí odkazu, který je mu zaslán či odkazu na přepravní společnost, která zboží vyzvedne a následně odveze. V danou chvíli však nastává zlom, neboť je prodávající vyzván, aby vyplnil údaje nejen o své osobě, ale především o své platební kartě, čísle účtu, včetně přihlašovacího kódu. Následně přijde rozčarování, neboť prodávající místo částky za zboží zjistí, že mu z účtu ubyla nemalá částka peněz.
Jedním z takových případů se zabývají v současné době i rakovničtí policisté. Ženu, která prodávala dětský obleček za 200 korun, kontaktoval podvodník s ženským jménem, který o nabízené zboží projevil zájem. Následně došlo k domluvě, že bude prodej a následná přeprava realizována přes přepravní společnost. O několik okamžiků později obdržela prodávající na svůj e-mail odkaz a vyplnila potřebné údaje ke svému bankovnictví. S překvapením zjistila, že namísto částky za zboží, přišla o více než 200 tisíc korun.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Pachateli tak za uvedené jednání v případě pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta.
Pamatujte prosím, že ten, kdo prodává zboží, jste vy a ten, kdo je povinen zaplatit je kupující. Nikdy proto nevyplňujte žádné údaje z vaší platební karty, pokud vás kupující kontaktuje nebo zašle odkaz, kde údaje máte vyplnit. S největší pravděpodobností se jedná o dalšího podvodníka, jehož cílem je, aby vás okradl!
JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM:
V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;
Aktualizovat software, antivirový program, firewall;
Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.).
por. Bc. Adéla Fialová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
10. března 2023
Ted se mi to taky nedavno stalo, a ze si pry poslou balikovnu ktera pry prijede sem domu. Asi 5 divnych profilu mi takhle zkouselo psat.