Rakovnicko – Střet s divokou zvěří je v podzimním období častější, než si myslíme, a jeho následky mohou být velmi vážné.
Zvířata, jako jsou srnky, divoká prasata nebo zajíci, se na silnice vydávají hlavně za soumraku a za svítání, kdy je provoz menší. Při hledání potravy se pohybují z místa na místo, anebo přecházejí do jiného teritoria. V tuto dobu je viditelnost často snížená, řidiči jsou méně ostražití a rychle jedoucí auto může být pro zvíře naprostým překvapením. Zvířata navíc často reagují instinktivně a chaoticky – místo toho, aby utekla, mohou zůstat stát na místě, což zvyšuje riziko srážky. Další důvod bývá i ten, že řidič není na střet se zvěří připravený.
Jak snížit riziko střetu se zvěří?
1. Dávejte pozor na značky.
Pokud vidíte značku upozorňující na zvěř, neberte ji na lehkou váhu. Tyto značky nejsou rozmístěny náhodně – znamenají, že v této oblasti je opravdu zvýšené riziko střetu.
2. Snížení rychlosti
Ve chvíli, kdy jedete v oblasti se zvýšeným výskytem zvěře (lesní úseky, pole), zpomalte. Nižší rychlost vám umožní lépe reagovat, a pokud už ke srážce dojde, může výrazně snížit následky.
3. Ostražití za soumraku a za svítání
Jak už jsem zmínila, právě v těchto časech je zvěř nejaktivnější. Pokud jedete mimo město za tmy, mějte oči na stopkách a přizpůsobte rychlost aktuálním podmínkám.
4. Používejte dálková světla (ale s rozumem)
Pokud je to bezpečné, rozsvěcujte dálková světla v místech, kde předpokládáte výskyt zvěře.
5. Buďte připraveni brzdit
Jestliže spatříte zvěř, pokuste se zabrzdit. Pokud víte, že to nestihnete, nereagujte zbrkle a nesnažte se o vyhýbací prudké manévry, které by mohly být nebezpečnější než samotný náraz. Auto byste totiž mohli převrátit, vyjet ze silnice, narazit do stromu nebo riskovat srážku s protijedoucím vozidlem.
Co dělat, když dojde k nehodě?
Je důležité zachovat chladnou hlavu a postupovat podle následujících kroků:
– Zastavte vozidlo na bezpečném místě. Zkontrolujte, jestli je posádka nezraněná (pokud je potřeba, zavolejte záchranku) a zapněte výstražná světla. Oblečte si reflexní vestu a na silnici umístěte výstražný trojúhelník. Bezpečnost je na prvním místě.
– Zavolejte policii, a to i v případě, že není zjevná škoda na vozidle. Policie má kontakt na místní myslivce, kteří se o zraněné nebo mrtvé zvíře postarají.
– Nemanipulujte se zvířetem. Zraněné zvíře může být nebezpečné a mrtvá zvěř podléhá mysliveckému zákonu.
– Zadokumentujte si nehodu. Vyfoťte místo nehody, poškození na autě a případně i zvíře. Tato dokumentace může být důležitá pro pojišťovnu.
V České republice za rok 2023 bylo evidováno celkem 94 945 nehod, z toho téměř 11 000 případů byla srážka s lesní zvěří.
V období od 1. 1. 2024 do 31. 10. 2024 policie ČR na Rakovnicku šetřila celkem 756 dopravních nehod a 258 případů byl právě střet se zvěří. Konkrétně za měsíc říjen vyjížděla policie na okrese Rakovník k 87 dopravním nehodám a 32 případů z nich byl opět střet se zvěří.
Vaše bezpečnost je na prvním místě, proto je důležité předvídat a být připravený i na nečekané situace.
ÚO Rakovník
12.11.2024
prap. Veronika Cafourková