FORGOT YOUR DETAILS?

Drogy a alkohol za volantem

V / / POLICIE ČR

RAKOVNICKO – Tři pozitivní testy na jiné návykové látky a jeden alkohol.

Čtyři řidiči pod vlivem návykové látky, to je výsledek dvou dnů, konkrétně pátku 13. října a soboty 14. října 2017.

V pátek 13. října během tří hodin odhalila hlídka z Obvodního oddělení Jesenice řidičku a řidiče, jenž měli pozitivní test na drogy. První osobou byla 29letá žena, kterou policisté zastavili ve čtvrt na osm večer v obci Krupá. Řidička předložila všechny potřebné doklady k provozu a řízení vozidla, dechová zkouška vyloučila požití alkoholu, avšak test na drogy odhalil u ženy látku amfetamin/metamfetamin. Po desáté hodině večerní zastavili policisté v Jesenici osobní vozidlo VW Golf, jež řídil 23letý mladík. U tohoto řidiče byl alkohol taktéž vyloučen dechovou zkouškou, zatímco jiné návykové látky byly odhaleny. Test ukázal pozitivní výsledek na látku amfetamin/metamfetamin.

V sobotu 14. října odhalila návykové látky u řidičů prvosledová hlídka. Ta zamířila do Kněževse, kde krátce po osmé hodině večerní zastavila vozidlo Renault, které řídil 43letý muž. Kromě dechové zkoušky se řidič podrobil testu na jiné návykové látky. Dechová zkouška alkohol neprokázala, zatímco test na drogy odhalil látku amfetamin/metamfetamin. Netrvalo to dlouho a policisté z prvosledové hlídky spatřili v Rakovníku vozidlo, jehož řidič pravděpodobně svou jízdou na sebe upozornil. Ve čtvrt na deset večer zastavili automobil Renault. Po předložení dokladů řidiče ztotožnili jako 45letého muže. Vyzvali jej k dechové zkoušce, která jasně prokázala pozitivní hodnotu alkoholu v dechu, a to přes dvě promile. Pětačtyřicetiletému muži hrozí za jízdu pod vlivem alkoholu až jeden rok za mřížemi.

Všem řidičům byla zakázána další jízda a všem byl zadržen řidičský průkaz.

 

Policie opět upozorňuje na řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek:

Většina z nás ví, že řídit pod vlivem alkoholu je trestuhodné. Schopnost řídit motorová vozidla však narušují i jiné návykové látky (drogy)!

Řidič, který některou látku (drogu) užil, může mít: 

  • potíže v udržení pozornosti a soustředění se na řízení,
  • unáhlené reakce,
  • narušenou psychomotorickou koordinaci,
  • tendence k rychlé, agresivní jízdě a riskování,
  • časté je také vybočování z jízdního pruhu a ze silnice, vlnkovitá jízda a kolize ve velké rychlosti.

 

Totéž platí i pro alkohol:

  • mějte na paměti, že ALKOHOL ZA VOLANT NEPATŘÍ!
  • pokud víte, že se z místa oslavy, večírku nebo z pohostinství budete muset dopravit autem, raději vytvořte skupinku přátel, ve které zůstane vždy jeden, který alkohol nepožije a spolehlivě Vás rozveze domů. Pokud se nikdo nechce „obětovat“, využijte noční spoje městské nebo meziměstské hromadné dopravy nebo si objednejte taxi,
  • za volant vozu neusedejte ani druhý den po oslavě, vypili-li jste větší množství alkoholu. Ačkoli se budete cítit neovlivněni alkoholem a naprosto schopni bezpečně řídit, myslete na tak zvaný zbytkový alkohol. Navíc ve stavu tak zvané kocoviny, kdy alkohol z krve již vymizel, je schopnost řízení značně zhoršená. Vhodné je pořídit si spolehlivý detektor alkoholu v dechu.

 

Alkohol ani drogy za volant nepatří. Popíjející řidič smí opět řídit vozidlo v řádu hodin, ale po užití drog se doba prodlužuje na týdny. Proto jsou drogy za volantem nebezpečnější. Policie České republiky proto apeluje na svědomí řidičů, aby po požití alkoholu nebo drog neusedali k řízení vozidla. Ušetří tím značné problémy sobě a mnohdy i ostatním účastníkům silničního provozu.

 

nprap. Michaela Richterová

tisková mluvčí

P ČR Rakovník

  1. října 2017
TOP