FORGOT YOUR DETAILS?

Podvod s investicemi

V / / AKTUÁLNÍ INFORMACE, Kriminalita a bezpečnost, POLICIE ČR

RAKOVNICKO – Podlehli podvodníkovi s vidinou výhodného zhodnocení jejich peněz. 

Rakovničtí policisté se zabývají dvěma případy podvodných jednání, kdy neznámí pachatelé útočí na osoby pod legendou „výhodného investování“. Hlavním cílem podvodníků je získat vzdálený přístup do Vašeho počítače či mobilního telefonu a přeposlat si co nejvíce peněz. 

Vše vypadá asi takto: Podvodník umístí na internet či sociální sítě velice lákavou reklamu slibující zisk z vašich investovaných finančních prostředků. Důležité je poznamenat, že pachatelé využívají pro větší důvěryhodnost do svých reklam známé osobnosti či společnosti. Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy, tudíž vše vypadá důvěryhodně. Pachatelům se daří ve velké míře a takových lidí, kteří se nechají nalákat rádoby výhodným investováním, je bohužel čím dál více.

Poškozenými osobami jsou 67letá žena a 69letý muž, kteří objevili na internetu reklamu s nabídkou možnosti investovat do známé energetické společnosti. U obou byl scénář obdobný. Stránku otevřeli, zaregistrovali se a ihned je kontaktovala osoba vydávající se za ochotného investičního poradce. Nabídl oběma, že jim pomůže a poradí, aby někde neudělali chybu.

Pro lepší komunikaci a pochopení investování oběma navrhl nainstalovat do počítače program umožňující vzdálený přístup. Tím se pak neznámý pachatel vydávající se za poradce dostal přístup do jejich internetových bankovnictví, z nichž připravil ženu i muže o jejich peníze.

Každý z poškozených přišel o více než 200 tisíc korun českých.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to z podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za to pachateli v případě zjištění a dopadení hrozí trest odnětím svobody až na pět let.

Preventivní rady, jak se nestat obětí podvodných jednání:

  • Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
  • Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
  • Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví.
  • Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
  • Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
  • Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

Opětně varujeme před výhodnými investicemi, před inzeráty na internetu, před neznámým volajícími. Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv, může nabízet cokoli. Vždy přemýšlejte nad obsahem sdělované nabídky, důkladně si je prověřte. Nikdy si neinstalujte program pro vzdálenou správu. Pokud tak uděláte a přihlásíte se do internetového bankovnictví, umožníte tak podvodníkovi, aby manipuloval s vašimi penězi. Nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů. NEBUĎTE DŮVĚŘIVÍ A BUĎTE OBEZŘETNÍ!

 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
6. června 2023

TOP