FORGOT YOUR DETAILS?

Podvodníci lákají na příspěvek na bydlení

V / / Nezařazené

RAKOVNICKO – Pokud vám přišla SMS s odkazem na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, zbystřete! 

I když jsou občané na veškeré typy podvodů opakovaně upozorňováni, nedaří se bohužel jejich počty snižovat.

Upozorňujeme na nové další triky kybernetických útoků, které se schovávají za nabídky příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Podvodné zprávy Vám mohou přijít e-mailem nebo SMS zprávami. Obsahovat mohou text, jako jsou například: „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od „MPSV“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení, že máte k dispozici příspěvek“. Takové či obdobné zprávy Vám přijdou spolu s odkazem na webové stránky věrně napodobující oficiální web Ministerstva práce a sociálních věcí. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, nicméně ale jde o strojový překlad, který můžete pozorným přečtením odhalit.

Jednou z poškozených je i 29letá žena. Té zaslal podvodník SMS zprávu s odkazem na Ministerstvo práce a sociálních věcí a možností získání příspěvku na bydlení. Žena na odkaz klikla, čímž byla přesměrována na stránky podobající se skutečné webové stránce MPSV. Tam byla vyžádána k přihlášení do svého internetového bankovnictví. Po vyplnění veškerých údajů potvrdila transakci a poté zjistila, že jí byla z účtu odečtena částka ve výši 9430 Kč. Téhož dne byla kontaktována pracovnicí banky, u níž má vedený účet, která se dotazovala, zda ví o uskutečněných transakcích. Žena uvedla, že žádné platby nezadávala, pouze že žádala o příspěvek na bydlení. Pracovnice banky ji upozornila o skutečnosti, že jí byla odečtena částka 9430 Kč a dále o provedeném pokusu o odečet částky ve výši 100 tisíc korun, který ale banka zablokovala. Poškozené pak banka doporučila zablokovat účet a následně vše oznámit Policii ČR.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za to hrozí v případě zjištění a dopadení pachatele trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta.

Jak smishing rozpoznat a jak postupovat?

  • Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad, doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah.
  • Nevyžádané SMS, např. o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé.
  • SMS s chybami naznačuje strojový nebo automatický překlad.
  • Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.
  • Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS.
  • Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj.
  • Nikdy nepřeposílejte nikomu žádné autorizační kódy.
  • Pravost SMS můžete ověřit u odesílatele. K tomu ale využijte kontakty z oficiálních zdrojů banky, úřadu, pošty atd. Ty v SMS mohou být opět zavádějící.
  • Pokud v návaznosti na popisované jednání přijdete o peníze na účtu, řešte vše obratem s bankou, která může v některých případech peníze ještě zachránit. Pokud je vám způsobena škoda, oznamte to také Policii ČR.

Policie ČR varuje:

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se Vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a Vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly Vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
9. listopadu 2022

TOP