FORGOT YOUR DETAILS?

Zebra se za Tebe nerozhlédne!

V / / dopravně-bezpečnostní akce, Obvodní oddělení RAKOVNÍK

RAKOVNICKO – První týden v září na přechodech dohlíželi policisté na školáky. 

Tak jako v předchozích letech policisté stáli u vybraných přechodů, tento rok nebyl jiným, a to díky celorepublikové preventivní akci s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“

 

Policisté z územního odboru Rakovník se do této akce taktéž zapojili a stáli u frekventovaných přechodů, kde dohlíželi na dodržování pravidel silničního provozu. Jednalo se především o přechody v blízkosti škol.

Cílem tohoto projektu je působit preventivně na chodce, především na děti, aby si každý z nich osvojil dodržování pravidel bezpečného přecházení vozovky a aby si také každý uvědomil, že chodci nemají absolutní přednost na přechodech pro chodce.

Rady pro bezpečné přecházení na přechodech pro chodce:

  • Vozovku přecházejte na přehledných místech, pokud jsou v blízkosti přechody pro chodce, vždy je použijte.
  • Do vozovky nebo na přechod pro chodce smíte vstoupit nejdříve po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo zní: nejméně 3x se rozhlédni a potom rychle přejdi.
  • Při přecházení si počínejte tak, aby řidiči měli šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce a do vozovky vstupte, až když vozidlo bezpečně zastaví. Říká se tomu „oční kontakt s řidičem“.
  • Jdete-li po přechodu pro chodce, jděte po pravé straně. Chodci si nepřekážejí, dobře se vyhnou.
  • Neplatí také absolutní přednost chodců na přechodech. Chodci nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo do vozovky, přijíždějí-li vozidla s právem přednosti jízdy – záchranáři, policisté nebo hasiči.

 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí P ČR Rakovník

TOP