FORGOT YOUR DETAILS?

Alkoholy za volantem

V / / dopravní nehody, POLICIE ČR

RAKOVNÍK – … pozor i na zbytkový alkohol.

V pátek 4. srpna 2017 policisté zaevidovali dva případy s alkoholem. První událost byla dopravní nehoda pod vlivem alkoholu a u druhého případu se jednalo o jízdu pod vlivem alkoholu, kdy „řidič“ měl k tomu vyslovený zákaz řízení.

K dopravní nehodě došlo v pátek v 13:45 hodin na Husově náměstí u jedné z bankovních poboček. K nehodě došlo pravděpodobně tak, že 34letý řidič nákladního vozidla Iveco couval a měl v úmyslu zaparkovat. Během couvání s Ivecem se po jeho pravé straně rozjelo osobní vozidlo Nissan, které řídil 37letý řidič a ten začal couvat z parkovacího místa v době, kdy z jeho levé strany couvalo Iveco. Dopravní policisté šetřením zjistili, že řidič Nissanu vycouval do jízdní dráhy nákladního vozidla Iveco, přičemž nákladní vozidlo narazilo pravým zadním rohem do levé zadní části Nissanu. Vozidlo Nissan bylo následně odtlačeno na zaparkované vozidlo Kia. Policisté vyzvali řidiče k podrobení se dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu. Dechová zkouška u řidiče Iveca byla negativní, zatímco u řidiče Nissanu byla pozitivní, a to s hodnotou přes půl promile. Celková škoda na vozidlech přesáhla 80 tisíc korun českých.

Prvosledová hlídka zastavila půl hodiny před půlnocí 4. srpna v Rakovníku v ulici Pod Nemocnicí osobní vozidlo Renault, jehož řidiče ztotožnila jako 39letého muže. Toho vyzvali k předložení všech potřebných dokladů k provozu a řízení vozidla, přičemž předložil pouze kopii technického průkazu a zelenou kartu. Řidičský průkaz nepředložil, k němuž dodal, že jej má zadržený. To si policisté potvrdili následnou lustrací a zjistili, že muž má platný zákaz řízení motorových vozidel, a to od srpna 2016 do srpna 2018. Dále hlídka vyzvala 39letého muže k dechové zkoušce, kdy přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou přes 1,60 promile alkoholu v dechu.

Alkohol za volant nepatří!
– mějte na paměti, že ALKOHOL ZA VOLANT NEPATŘÍ, a to ani v titěrné míře. Než před jízdou jedno vypité pivo, zvolte raději nealkoholickou alternativu tohoto moku. Chuťový požitek bude téměř stejný, následky žádné. Výbornou náhražkou jsou i jiné bezalkoholické nápoje nebo exotické koktejly,
– pokud víte, že se z místa oslavy, večírku nebo z pohostinství budete muset dopravit autem, raději vytvořte skupinku přátel, ve které zůstane vždy jeden, který alkohol nepožije a spolehlivě Vás rozveze domů. Pokud se nikdo nechce „obětovat“, využijte noční spoje městské nebo meziměstské hromadné dopravy nebo si objednejte taxi,
– za volant vozu neusedejte ani druhý den po oslavě, vypili-li jste větší množství alkoholu. Ačkoli se budete cítit neovlivněni alkoholem a naprosto schopni bezpečně řídit, myslete na tak zvaný zbytkový alkohol. Navíc ve stavu tak zvané kocoviny, kdy alkohol z krve již vymizel, je schopnost řízení značně zhoršená. Vhodné je pořídit si spolehlivý detektor alkoholu v dechu.

nprap. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Rakovník 

TOP