Rakovnicko – Buďte velmi obezřetní – cílem hackera se můžete stát i vy.
Již opakovaně jsme v minulosti na policejních webových stránkách informovali o phishingových a vishingových útocích na klienty bankovních domů. Pachatelé majetkových deliktů přicházejí s propracovanými metodami, které není snadné prokouknout a jejich oběti tak přicházejí o nemalé finanční prostředky nebo zneužitelné osobní údaje.
Pět zásadních rad pro bezpečí Vašich peněz:
1. Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty. Banky se na ně neptají, ani zprávami, či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány!
2. Nereagujte na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, banka zareagovala dávno už bez vás.
3. Pány svého účtu jste jen vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte, či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
4. Mějte aktualizovaný software a antivirus. A to i na telefonu!
5. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku, či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo (tzv. spoofing), či e-mail, vč. těch vaší banky.
nprap. Jana Šteinerova
6.5.2022