FORGOT YOUR DETAILS?

Co dělat, když povinný rodič neplatí výživné

V / / POLICIE ČR

Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své děti platit výživné. Naprostá většina rodičů tuto svou povinnost řádně plní. Najdou se však i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu od partnera tuto povinnost nemají, vzhledem ke skutečnosti, že s nezletilými dětmi již nežijí ve společné domácnosti.

Člověk se může dostat do svízelné životní situace, finance se mu nedostávají, založil si novou rodinu, ale ani v této chvíli nesmí zapomínat na své předešlé závazky ke svým dětem. Tím, že na děti výživné neplatí, snad ani nedomýšlí, jak velké problémy druhému rodiči s řádnou výchovou společných dětí způsobuje. Jsou otcové a někdy i matky, které na výživném dluží desetitisíce a v nemálo případech dluží statisíce.

Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Polici ČR a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího rodiče získali.

 

Zde je několik rad jak v takovémto případě postupovat a jaké doklady předložit při podání trestního oznámení:

 • neplacení výživného oznámit na Oddělení sociálně právní ochrany dětí a Úřadu práce dle místa bydliště – snažit se kontaktovat a upomínat otce o zaplacení dlužné částky
 • pokud víte, kde pracuje, podat na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí (exekuce na plat)
 • chronologicky si vést přehled o úhradách výživného
 • pokud stanovené měsíční výživné neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem o nezletilé děti neprojevuje zájem,
 • učinit trestní oznámení na PČR
 • k oznámení doložit všechny rozsudky soudu týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku,
 • chronologický přehled o  platbách výživného a rodný list dítěte

Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude výživné uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie ČR doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem to je i ochrana dlužníka, protože dlužná částka nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí.

 

Dva případy přečinu zanedbání povinné výživy řeší nyní rakovničtí policisté.

Ve čtvrtek 9. února 2017 zahájili ve zkráceném přípravném řízení trestní stíhání sedmatřicetiletého muže z Rakovnicka pro podezření z přečinu zanedbání povinné výživy, za což muži hrozí až jeden rok za mřížemi. Dlužník od ledna loňského roku do současné doby neplní svou vyživovací povinnost na svého nezletilého syna, ačkoliv mu povinnost přispívat na výživu byla určena rozhodnutím Okresního soudu Rakovník v roce 2008. Celkem tak dluží k rukám matky nezletilého částku 12.000,- Kč.

Další hříšník, který dluží na alimentech je třicetiletý muž z Berounska. Tomu dnes 10. února 2017 sdělili policisté z Obvodního oddělení Nové Strašecí podezření taktéž z přečinu zanedbání povinné výživy a v tomto případě mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Muž od října 2015 do současnosti řádně neplní, a to ani částečně, svou vyživovací povinnost na svou nezletilou dceru, ačkoliv mu byla stanovena Okresním soudem v Berouně v dubnu loňského roku s platností od 21. 10. 2015. Celkem matce dívky dluží 21.000,- Kč.

2 komentářů to “Co dělat, když povinný rodič neplatí výživné”

 1. pavel says :

  dobre rano..mam pro vas pekelnou otazku na rozreseni?
  pribeh zivota?? je matka,ktera se z neznamych pro me pricin vzdala soudne syna a prenechala otci M.V. a syn Michal je u neho..matka na vyzivnem dluzi cca 8 let po 1000kc mesicne,tudis 96000 nejmene!!!
  s tou samou matkou,mam ja,pisatel tohoto pribehu,syna 3 roky..vsichni se zname podotykam navzajem,a ja a ta matka ted v soucasne chvili budeme bojovat o pava,ponevadz nastal vzrat ve vztahu a rozchazime se..ten prvni otec marek se zdraha jit na policii aby ucinil podani trest oznameni na matku a ja se bojim stejneho ponevadz pujdu zazadat o predbezne opatreni a o svereni do me pece!! je to zapeklita situace,muzu ja podat anonymne trest oznameni na tu matku nebo to musi cinit jen ten otec marek?!
  ponevadz ta matka si absolutne neuvedomuje co cini,zije ted posledni 3gydny s hlavou v oblacich,ja 3tydny uz nevidel syny pavlika,az dnes ho konecne priveze…vubec netusi jaky emocionalni a existencni kolaps vyvola?!
  poradite mi prosim vas jak z tohohle velmi zacarovaneho kruhu?!
  at konecne dostane pres prsty a uvedomii si co vlastne za zlo zpusobila?!
  dekuji za me a diky za nas
  s pozdravem p.k.

  1. Ivan Horák says :

   Dobrý den,

   Vámi popsaný příběh si zaslouží podrobnější popis a osobní konzultaci. Pro každou situaci existuje více řešení, a proto doporučuji zaslat na adresu ra.podatelna@pcr.cz e-mail, na který Vám bude adresně odpovězeno či zanechat kontakt, přičemž se Vám ozve fundovaný policista, který s Vámi danou situaci probere. Chcete-li volit anonymní podání, lze jen konstatovat, že i těmi se policie zaobírá, v daném případě by však pravděpodobně ztroskotalo na neochotě otce Marka k věci vypovídat.

   Přeji pěkný den

TOP