FORGOT YOUR DETAILS?

Na rakovnickém letišti spadlo malé letadlo

V / / POLICIE ČR

RAKOVNICKO – Bilance – mnoho zraněných, jeden mrtvý.

Od ranních hodin navštívilo mnoho lidí rakovnické letiště, kde probíhal letecký den pro veřejnost s ukázkami a vyhlídkovými lety. Malé sportovní letadlo spadlo na další letadlo, které bylo připravené s několika pasažéry k vyhlídkovému letu. Trosky stroje zasáhly i do davu přihlížejících osob. Závěrem tohoto neštěstí je velké množství zraněných osob a jeden mrtvý.

Naštěstí se nejednalo o reálnou skutečnost, ale o společné cvičení všech složek integrovaného záchranného systému, které se uskutečnilo v úterý 24. dubna 2018 na letišti Aeroklubu Rakovník.

Pád letadla byl nahlášen na středočeské operační a informační středisko HZS v deset hodin dopoledne. Na místo události byly ihned vyslány všechny složky IZS. Jako první přijela prvosledová hlídka Policie ČR, která okamžitě zjišťovala počet a vážnost zraněných a zároveň odháněla přihlížející z blízkosti havárie do bezpečného prostoru. Jako druzí se na pomoc dostavili dopravní policisté, které vzápětí následovali profesionální hasiči z Rakovníka a Stochova, dobrovolní hasiči (Hvozd, Chrášťany, Kněževes, Krupá, Lubná a Přílepy), posádky Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, rakovničtí strážníci, další policisté z obvodních oddělení ÚO Rakovník, kriminalisté a v neposlední řadě byli přivolání na místo události policejní pyrotechnici a inspektoři Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Záchranáři ze složek IZS našli celkem patnáct osob s různými stupni zranění. Jednu osobu, pravděpodobně pilota, nalezli bez známek života. K požáru letadel nedošlo, avšak z palivových nádrží uniklo nezjištěné množství paliva. Hasiči provedli protipožární opatření a situaci jistili dvěma útočnými proudy. Záchranáři si vyhranili prostor pro zraněné osoby dle vážnosti a těm následně poskytovali lékařskou péči. Policisté mezitím zajistili páskou okolí místa nehody a zamezili tak přístupu nepovolaných osob. Po ošetření a převezení všech zraněných do nemocnic, přistoupili policejní pyrotechnici k odpojení zařízení se záchranným padákem, aby nijak neohrozil vyšetřovatele z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a kriminalisty v jejich šetření a zjišťování pádu letadla.

Taktické cvičení pečlivě sledovali nejen rozhodčí, ale také zástupci všech zúčastněných složek. „Naším cílem bylo procvičit náročnější zásah profesionálních a dobrovolných jednotek při řešení mimořádné události typu letecká nehoda v úzké součinnosti s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Myslím, že s celkovým výsledkem můžeme být spokojeni, přesto si všechno důkladně zanalyzujeme a vyhodnotíme,“ uvedl na závěr téměř dvouhodinového cvičení ředitel územního odboru Kladno plk. Ing. Tomáš Hradil.

Společného cvičení všech složek IZS se zúčastnilo celkem 83 záchranářů (policistů, hasičů a zdravotníků). Nemalou měrou nám pomohlo zrealizovat toto cvičení 119 figurantů z Integrované střední školy Rakovník a Integrované střední školy Jesenice. Všichni tito studenti byli namaskovaní a díky dokonalému vzhledu vypadajícího zranění tak umocnili reálný obraz leteckého neštěstí.

 

 

 

nprap. Bc. Michaela Richterová

tisková mluvčí

P ČR Rakovník

TOP