FORGOT YOUR DETAILS?

RAKOVNICKO – Střetů se zvěří přibývá.

V / / POLICIE ČR

Pozor na srny i divoká prasata! Pod koly aut ročně zahynou stovky tisíc kusů zvěře. Ke srážce se zvěří může dojít v jakoukoliv denní dobu.

Během dvou dnů jsme zaznamenali opravdu různé časy, kdy došlo ke střetu vozidla se zvěří.

V katastru obce Lány 5. listopadu v 8 hodin ráno cestoval čtyřicetiletý řidič osobního vozidla Škoda Superb ve směru od Nového Strašecí na Stochov – Slovanka, přičemž mu na rovném úseku komunikace náhle vběhla do cesty z levého silničního příkopu srna. Ta byla po nárazu odmrštěna do levého silničního příkopu.

I na silnici I. třídy č. 6 mezi Prahou a Karlovými Vary může být zvěř. O tom se přesvědčili dva řidiči z Karlovarského kraje 5. listopadu 2016. První, dvaašedesátiletý řidič Toyoty, kterému v 19:15 hodin před obcí Řevničov při projíždění táhlé pravotočivé zatáčky vběhla do jízdní dráhy divoká prasata, se kterými se střetl. Na místě zahynulo jedno prase. Druhý řidič jel taktéž po „karlovarce“ a před devátou hodinou večerní mu při projíždění okolo Nového Strašecí vběhla do cesty srna, kterou srazil.

 

Nikdo z účastníků dopravních nehod zraněn nebyl. Sražená zvířata byla následkem nárazu na místě usmrcena. Škoda na poškozených vozidlech se vyšplhala na téměř 150 tisíc korun českých. Úseky častých střetů se zvěří za letošní rok najdete ZDE>>

 

Kdy se můžeme na silnici setkat se zvěří?

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu.

Například vysoká zvěř se pohybuje v blízkosti silnic za svítání a za soumraku. V období měsíců říjen až prosinec bychom měli být obzvlášť pozorní, kdy dochází u zvěře k páření.

Zvířata jsou při nočním oslnění světlomety vozidla zmatená, a tak zůstávají strnule stát na silnici.

Důležité je si uvědomit, že zvířata málokdy chodí osamoceně, pohybují se většinou ve skupinách, což znamená, že pokud uvidíte jednu srnku, počítejte s tím, že se někde v blízkosti po cestě nachází zbytek stáda. V takovém případě co nejvíce zpomalte.

 

Informace pro řidiče:

Co se týče prevence, důležité je především snížená rychlost v místech, kde je možný výskyt zvěře. Dále také zraková kontrola obou stran silnice a soustředěnost na možnost náhlého objevení zvířete.

Uvidíme-li zvíře před sebou, měli bychom co nejvíce zpomalit a popřípadě vypnout dálková světla.

Pokud je střetnutí se zvířetem nevyhnutelné, doporučuje se intenzivně brzdit a snažit se udržet automobil v přímém směru, nikoliv se zvěři vyhýbat. Vyhnutí se zvěři může mít fatální následky, kdy vozidlo může dostat smyk a narazit například do stromu či jiné překážky.

TOP