Příčinou dopravních nehod byla nejčastěji rychlost a způsob jízdy. Bohužel počet řidičů pod vlivem drog narostl.
Dopravních nehod v roce 2016 přibylo ve srovnání s rokem 2015, avšak počet usmrcených klesl, a to o dvě osoby. Svým zraněním podlehli při dopravní nehodě v loňském roce 4 lidé, kteří havarovali s největší pravděpodobností z důvodu nepřizpůsobení rychlosti. Těžké zranění utrpělo v loňském roce 19 osob, v předloňském roce jich bylo 18. S lehkým zraněním vyvázlo 147 lidí, tedy o šest více, než v roce předchozím.
Dopravní policisté řešili za loňský rok celkem 746 dopravních nehod, přičemž je to o 167 nehod více oproti roku 2015. Na silnicích I. třídy počet dopravních nehod stoupl, a to o 49 nehod. V loňském roce na těchto silnicích policisté šetřili 180 dopravních nehod, v předloňském 131. Nejvíce dopravních nehod se odehrálo na silnicích II. třídy, a to především na úseku mezi Rakovníkem a okolními obcemi, jako je Ruda, Pavlíkov, Čistá, Lišany, Křivoklát a Jesenice. Na těchto komunikacích havarovalo loni 280 řidičů, což je o 33 více než v roce 2015. Vedoucí rakovnických dopravních policistů npor. Ladislav Heller uvádí, že nejrizikovějším úsekem je stále silnice II. třídy č. 237 mezi Rakovníkem a Rudou, kde řidiči neustále porušují dopravní značení zákaz předjíždění nebo předjíždějí před vrcholem stoupání silnice, což kolikrát končí vážnou dopravní nehodou. „Policisté se tomuto místu intenzivně věnují, věnovat nadále budou a páchané přestupky budou řešit nekompromisně“, dodává vedoucí Dopravního inspektorátu.
K nárůstu dopravních nehod došlo ve všech ukazatelích, přičemž příčiny jsou stále stejné. Nejvíce nehod bylo způsobeno nesprávným způsobem jízdy, přičemž loni jich bylo 382, v roce 2015 „díky“ nesprávnému způsobu jízdy havarovalo 273 řidičů. Druhou nejčastější příčinou je nepřiměřená rychlost, kdy v loňském roce díky ní havarovalo 118 řidičů, v předloňském roce jich bylo o čtrnáct méně. Neopomeneme ani nedání přednosti v jízdě a předjíždění, u těchto příčin byl taktéž nárůst. Bohužel se řidičům nevyhnuly ani srážky se zvěří. Loni se střetlo se srnou či divokým prasetem 152 řidičů, přičemž v roce 2015 takových střetů bylo o 22 méně.
Co ale není dobrá zpráva, je vyšší počet požitého alkoholu u viníků dopravních nehod. V loňském roce takových řidičů, kteří usedli za volant a způsobili dopravní nehodu, bylo 20. V předloňském roce bylo takových řidičů o jednoho méně.
Letos se ještě více zaměříme na kontroly řidičů motorových i nemotorových vozidel, jež usednou za volant po požití alkoholu či jiné návykové látky. Loni bylo zastaveno 99 řidičů, kteří se na cestu posilnili alkoholem, přičemž 46 šoférů z celkového počtu nadýchalo přes jednu promile. Bohužel ani drogy nejsou pro některé řidiče cizí. V loňském roce odhalili policisté za volantem 142 řidičů pod vlivem marihuany či amfetaminu/metamfetaminu, což je o 48 takových řidičů více než v roce 2015.
Veškerým dopravním prohřeškům se policisté intenzivně věnují, a to nejen v rámci dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci běžného výkonu služby. O tom svědčí vyšší počet zjištěných přestupků, a to zejména nedodržení nejvyšší povolené rychlosti. Dopravní policisté za loňský rok řešili 2556 řidičů, kteří nerespektovali maximální povolenou rychlost.
Kontroly, které policisté ve výkonu provádějí, nemůžou odhalit všechna přestupková jednání. Každopádně hlídky ani v tomto roce nepovolí a budou nadále odhalovat přestupky v dopravě a řidiči tak musí počítat s tím, že je postih nemine.
Neopomeneme se zaměřit také na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, kterými jsou chodci, cyklisté a motocyklisté. U těch budeme dbát na to, aby používali ochranné a reflexní prvky a byli tak lépe viděni a chráněni.
Územní odbor Rakovník.